Uppfödare inom Européringen
 

På denna sida hittar du uppfödare inom Européringen. Efter stamnamnet finns angivet om uppfödaren har specialiserat sig på någon särskild färgvariant. Ta gärna kontakt med någon av våra anslutna uppfödare om du är nyfiken på Europén och vill veta mer. Uppfödare som anmält att de för närvarande har kattungar till salu hittar du under rubriken Katter till salu.

       
Cecita's
Lena Alm
Uppsala
Tel: 018-693015
email: lena-alm@hotmail.com
S*Silverblomman's
Brunspotted och rött
Monika Bohak
Möklinta (25km norr om Sala)
Tel: 0224-80425
email: m.a.bohak@glocalnet.net
hemsida: http://www.silverblommans-europekatter.se
DK Boholdt
Rödtabby och spotted och svartsilvertabby
Pernille Boholdt
Ålsgårde (5km från Helsingør)
email: pernille@boholdt.dk
hemsida: http://www.boholdt.dk/
S*Offsides
Silver
Johan Carlström
Kalmar
Tel: 0480-493902
email: johan@offsides.se
hemsida: http://www.offsides.se/
Hallonstrands
Bruntabby och spotted
Ann-Theres och Kjell Hallgren
Vallentuna
Tel: 08-512 38 323
email: hallonstrands@gmail.com
FIN*Feronian
Tabby och spotted
Anna Honkanen
Vantaa (Helsingfors regionen)
Tel: +358 40 582 9760
email: anna.honkanen@surok.fi
hemsida: http://www.feronian.net
S*Lusali's
Smoke och silver
Marlene Johansson
Solna
Tel: 08-514 814 35
email: marlene@lusali.com
hemsida: www.lusali.com
S*Kjällan's
Eva Kjällsdotter
Båstad
Tel: 0431-719 59
email: kjallans@gmail.com
hemsida: hem.passagen.se/toviksmirranda
Miss Priss
Silvertabby
Inger Leet
Stockholm
Tel: 08-30 69 49
email: inger.leet@comhem.se
S*Singastens
Svartsilver
Lars & Agnieszka Madej
Uppsala
Tel: 018-25 56 94
email: info@singastens.se
hemsida: http://www.singastens.se
Parlörs
Bruntabby
Rina Matthiessen
Nacka
Tel: 08-773 31 52
S*Aniratax
Silveragouti
Johanna Nilsson
Brunflo (Österund)
Tel: 0703-68 84 68
email: johanna@aniratax.com
hemsida: www.aniratax.com
Källedals
Bruntabby
Ulla Palmberg
Floby
Tel: 0515-480 33
hemsida: http://www.kalledal.se/
S*Catelini's
Åsa Skyman
Stockholm
Tel: 08-512 371 71
email: asa.skyman@telia.com
hemsida: http://www.catelinis.se
FIN*Pikku-Piun
Svart, blått, bruntabby
Marja-Liisa Ronkainen
Tel: +358-40-527 6646
Hyvinkää, Finland
email: m-l.ronkainen@luukku.com
hemsida: http://www.pikkupiun.arkku.net/
S*Nummulariums
Rebecka Salamon
Tel: 08-722 76 13
Stockholm
email: rebecka_salamon@yahoo.com
hemsida: http://www.nummulariums.se
FIN*Casimirrin
Bruntabby
Tarja-Leena Sillasto
Helsingfors, Finland
Tel: 358-50 586 5410
email: casimirrin@eurooppalaiskissat.net
http://www.elisanet.fi/casimirrin/
av Buerlia (N)
Vitfläck
Eva Smith-Meyer
Sandefjord, Norge
Tel: +47 33 47 37 16
email: eva.smith-meyer@sfjbb.net
http://www.smith-meyer.com
Scarborough
Bruntabby och spotted
Ingemar Stade
Stockholm
Tel: 08-81 24 68
email: scarborough@bredband.net
hemsida: hem.bredband.net/b131599
Palettens
Blå och brunagouti
Kerstin Sundberg
Stockholm
Tel: 08-581 710 39
email: kerstin.sundberg@bredband.net
S*Som Hund & Katt
Blåtabby
Ulrika Sörlid
Tel: 0583-500 41
Aspabruk
email: ulrika.salbo@hotmail.com
hemsida: www.somhundokatt.se
S*Hedenhös
Alla färger och mönster även vitfläck.
Ej silver.
Aina Westergren
Trelleborg
Tel: 0410-26501
email: aina.w@swipnet.se
hemsida: http://www.hedenhos.st
S*Hafvets Qvarn
Bruntabby och brunspotted
Aurora Wirefors
Stockholm
Tel: 0709-747448
email: aurora@hafvetsqvarn.com
hemsida: www.hafvetsqvarn.com
Mumindalens
Svartsilvertabby och svartsilverspotted
Kristina och Walter Zimmerman
Avesta
Tel: 0226-565 80
email: kristina.zimmermann@tele2.se
hemsida: www.mumindalenscat.com
Breath-Taking´s (DK)
Berit Østberg & Pia Christensen
Brændholtvej 68, Brændholt
4350 Ugerløse
Danmark
hemsida: http://www.breathtakings.dk/

Du som föder upp Européer och vill vara med på denna sida, anmäl detta till Européns redaktion. Ange namn, telefonnummer, ev. stamnamn samt om du så önskar vilken färgvariant(er) du framförallt föder upp. Om du har egen hemsida och email så meddela även dessa uppgifter.

Till Europeringéns startsida...

© Européringen