Utställningsresultat 2001

Innehåll:

Utställningskalendarium

Utställningsresultat:

Utställningar 2001
Speedcat 6 januari
NERK 20 januari
LIRAK 21 januari
X-Katten 3 mars
SSK 31 mars
Björkstakatten 1 april
Perserkatten 14 april
Perserkatten 15 april
NORAK 21 april
NORAK 22 april
Västerås Kattklubb 28 april
Västerås Kattklubb 29 april
Speedcat 12 maj
Speedcat 13 maj
Spinn 19 maj
SNRF 26 maj
SNRF 27 maj
Scandinavian Winner Show
2 - 3 juni
Uppsala Kattklubb 9 juni
Hälsingekatten 16 juni
Hälsingekatten 17 juni
Adelkatten 30 juni
Klöset 7 juli
Klöset 8 juli
GRK 4 - 5 augusti
NORAK 18 augusti
VäK 25 augusti
Norrskenskatten 25 augusti
Norrskenskatten 26 augusti
Bohuskatten 1 september
Bohuskatten 2 september
Alfakatten 1 september
Alfakatten 2 september
Västsvenska 8 september
Västsvenska 9 september
Mellansvenska 16 september
FMK 22 september
Dalälvskatten 30 september
BiK 6 oktober
BiK 7 oktober
BURAK 13 oktober
Järva 20 oktober
Østfoldkatten 10 november
SK 10 november
SK 11 november
Östkatten 25 november
Birka 8 december
Birka 9 december
Utställningar 2002
Utställningar 2003
Utställningar 2004
Utställningar 2005
Utställningar 2006
Utställningar 2007
Utställningar 2008
Utställningar 2009

 

 

Speedcat

Sollentuna, 2001-01-06
Domare: Lena Sundberg

Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
GIC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE, NOM
Klass 5, hona
IC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CAGCIB, BIV, NOM
Klass 7, hona
CH Scarborough Brunhilde
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACIB
Klass 9, hane
Mumindalens Baloo
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CAC
Klass 11, hona
Scarborough Guava Duff
Kerstin Sundberg, VRK
Ex 1, NOM-J
Blåsköldpaddspotted, g 24
Klass 7, hona
CH S*Tuff-tuff's Alice
Äg: Birgit Lundström, SC
CACIB
Silvertabby, ns 22
Klass 5, hane
IC Mumindalens Silver Pinus
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CAGCIB
Klass 7, hane
CH IDP*Gandalf Grå
Äg: Margot Blideros, UK
CACIB
Klass 11, hona
S*Rosmeggen's Pimpinella
Äg: Margot Blideros, UK
Ex 1, BIV
Cremesilvertigrerad, es 23
Klass 10, hane
S*Tuff-tuff's Anton
Äg: Caroline Ahlström, SC
Premier, NOM-K
Avel, kategori III
Klass 16, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut (n 22)
Äg: Ingemar Stade, JKK
1:a - 46,7 poäng, BIS-Avel

Nerikes Kattklubb

Örebro, 2001-01-20
Domare: Anne Paloluoma, Finland

Vit orangeögd, w 62
Klass 3, hona
GIC S*Fiskgjusen's Fanny
Äg: Ingrid Gustavsson &
barnen Florén, NERK
CACE
Klass 9, hona
S*Inglert's Zenita
Äg: Maud Axelson-Inglert, LK
CAC, BIV
Klass 11, hona
Aminda Cattery Qajsa
Äg: Moa Sanglert, DK
Ex 1
Sköldpadd, f
Klass 12, hona
S*Paha Sapa's Kaleidoscope
Äg: Maria Sandberg, HÄK
Ex 1
Smoke, ns
Klass 12, hane
S*Paha Sapa's Alfred Hitchcock
Äg: Maria Sandberg, HÄK
Ex 1
Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
GIC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE
Klass 7, hona
IC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CAGCIB, NOM
Silvertabby, ns 22
IC Mumindalens Silver Pinus
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CAGCIB
Klass 9, hona
Mumindalens Nyponros
Äg: Kristina Zimmerman, BRK
CAC
Cremesilvertabby, es 22
Klass 12, hane
S*Paha Sapa's Edgar A. Poe
Äg: Maria Sandberg, HÄK
Ex 1
Veteranklass:
GIC S*Fiskgjusen's Fanny (w62)
Äg: Ingrid Gustavsson &
barnen Florén, NERK
1
Avelsklass
Klass 16, hona
IDP*Ker Bihans Venezia (f)
Äg: Maria Sandberg, HÄK
2 (20 p)
Kullklass
S*Paha Sapa's kull
Äg: Maria Sandberg, HÄK
2

LIRAK

Strömmen, Norge, 2001-01-21
Domare: Eiwor Andersson

Bruntabby, n 22
Klass 6, hane
IP & IC S*Pelosien's Rob Roy MacGregor
Äg: Nina Eriksson, SÖK
CAGPIB, NOM
Klass 7, hona
CH Twinkle
Äg: Karin Karlström, VÄK
CACIB, Int. Champion, NOM
Sköldpaddstabby, f 22
Klass 5, hona
CH Twiggy
Äg: Karin Karlström, VÄK
CAGCIB

X-katten

Gävle, 2001-03-03
Domare: Lotte Borch, Danmark

Svart, n
Klass 10, hane
GIC S*Sommarängens Montenegro
Äg: Maria Ullvin, VRK
CAP, Premier, NOM-K
Sköldpadd, f
Klass 5, hona
IC IDP*Ker Bihans Venezia
Äg: Maria Sandberg, HÄK
CAGCIB
Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
GIC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE
Klass 5, hona
IC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CAGCIB, BIV, NOM, BOX
Klass 6, hane
IP & IC S*Pelosien's Rob Roy MacGregor
Äg: Nina Eriksson SÖK
CAGPIB, Grand Internationell Premier
Klass 9, hane
Mumindalens Baloo
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CAC, Champion
Klass 12, hona
Mumindalens Aurora
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
Ex1
Sköldpaddstigrerad, f 23
Klass 3, hona
GIC S*Sommarängens Mollyanna
Äg: Maria Ullvin, VRK
CACE
Silverspotted, ns 24
Klass 12, hona
Mumindalens Anemona
Äg: Eva Arnström, ÖKN
Ex1
Silvertigrerad, ns 23
Klass 9, hane
S*Pelosien's Din Eidyn
Äg: Nina Eriksson, SÖK
CAC

Storstockholms Kattklubbar

Skogås, 2001-03-31
Domare: Marie Westerlund

Bruntabby, n 22
Klass 9, hona
Scarborough Guava Duff
Äg: Kerstin Sundberg, VRK
CAC
Brunspotted, n 24
Klass 6, hane
PR EC FIN*Recknagel Eijavilpas
Äg: Marjo Mäkninen, PIROK
CAGPIB
Klass 12, hane
Mumindalens Shira
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
Ex 1
Silvertabby, ns 22
Klass 5, hane
IC Mumindalens Silver Pinus
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CAGCIB, BIV
Klass 9, hona
S*Rosmeggens Pimpinella
Äg: Margot Blideros, UK
CAC
Klass 12, hane
Miss Priss Salomon
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
Ex 1
Silvertigrerad, ns 23
Klass 12, hane
S*Tuff-Tuff's Bill
Äg: Birgit Lundström, SC
Ex 1
Cremesilvertigrerad, es 23
Klass 8, hane
PR S*Tuff-Tuff's Anton
Äg: Caroline Ahlström, SC
CAPIB
Silverspotted, ns 24
Klass 12, hane
S*Tuff-Tuff's Bull
Äg: Birgit Lundström, SC
Ex 1
Rödsilverspotted, ds 24
Klass 12, hane
S*Tuff-Tuff's Benjamin
Äg: Lena Wärhner, SC
Ex 1
Blåsköldpaddspotted, gs 24
Klass 12, hona
S*Tuff-Tuff's Beatrix
Äg: Charlotte Olsson &
Andreas Göransson, SC
Ex 1
Avelsklass
Klass 16, hane
CH IDP*Gandalf Grå (ns 22)
Äg: Margot Blideros, UK
1 (20 p), BIS Avel

Björkstakatten

Umeå, 2001-04-01
Domare: Alva Uddin

Svart, n
Klass 4, hona
GIP Mitzi
Äg: Inga Dahlgren
CAPE, NOM
Silverspotted, n 24
Klass 12, hona
Mumindalens Anemona
Äg: Eva Arnström, ÖKN
Ex 1
Klass 4, hane
GIP Grotteskogens Domino
Äg: Siw Wanjura
CAPE

Perserkatten

Huddinge, 2001-04-14
Domare: Val Gane, GB

Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
GIC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE, NOM
Brunspotted, n 24
Klass 6, hane
IP FIN*Mäkikatin Monni
Äg: Helena Lehtola, TUROK
CAGPIB, GIP
Silvertabby, ns 22
S*Rosmeggens Pimpinella
Äg: Margot Blideros, UK
CAC

Perserkatten

Huddinge, 2001-04-15
Domare: Marie Westerlund

Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
GIC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE, NOM-V
Brunspotted, n 24
Klass 4, hane
GIP FIN*Mäkikatin Monni
Äg: Helena Lehtola, TUROK
CAPE
Klass 12, hane
Mumindalens Shira
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
Ex 1
Silvertabby, ns 22
Klass 9, hona
S*Rosmeggens Pimpinella
Äg: Margot Blideros, UK
CAC, Champion
Klass 12, hane
Miss Priss Salomon
Äg: Kristina Zimmmermann, BRK
Ex 1, NOM-U

NORAK

Ås, Norge, 2001-04-21
Domare: Lotte Borch, Danmark

Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
GIC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE
Klass 5, hane
IC Finnvedens Rolex
Äg: Eva Johansson, DK
CAGCIB
Klass 5, hona
IC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CAGCIB, BIV, NOM
Rödtigrerad, d 23
Klass 9, hona
(N)Datura's Myrra
Äg: Gerd Kristin Langaas, VERAK
CAC, Champion

NORAK

Ås, Norge, 2001-04-22
Domare: Harry Kuipers, NL

Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
GIC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE
Klass 5, hane
IC Finnvedens Rolex
Äg: Eva Johansson, DK
CAGCIB, Gr.Int.Champion, BIV
Klass 5, hona
IC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CAGCIB, Gr.Int.Champion
Rödtigrerad, d 23
Klass 7, hona
(N)Datura's Myrra
Äg: Gerd Kristin Langaas, VERAK
CACIB

Västerås Kattklubb

Västerås, 2001-04-28
Domare: Eveline Preiss, Österrike

Svart, n
Klass 8, hane
GIC S*Sommarängens Montenegro
Äg: Maria Ullvin VRK
CAPIB, NOM
Svartsköldpadd, f
Klass 5, hona
IC IDP*Ker Bihans Venezia
Äg: Maria Sandberg, HÄK
CAGCIB
Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
GIC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE, Europa Champion
Klass 3, hona
GIC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE, BIV, NOM
Klass 4, hane
GIP & IC S*Pelosien's Rob Roy Macgregor
Äg: Nina Eriksson, SÖK
CAPE
Medusa
Äg: Lotta Sindhöj, MSK
CAC
Rödtabby, d 22
Klass 12, hane
S*Silverblomman's Foxtail
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1
Klass 12, hona
S*Silverblomman's Holly Hock
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1
Bruntigrerad, n 23
Klass 5, hane
IC S*Bay-Leaf's Zeta Opus
Äg: Maria Lagerlöf, VRK
CAGCIB, NOM, BIS-V
Klass 7, hane
CH S*Bay-Leaf's Epsilon Tigris
Äg: Maria Lagerlöf, VRK
CACIB
Sköldpaddstigrerad, f 23
Klass 3, hona
GIC S*Sommarängens Mollyanna
Äg: Maria Ullvin, VRK
CACE
Brunspotted, n 24
Klass 5, hona
IC S*Bay-Leaf's Epsilon Lovisa
Äg: Maria Lagerlöf, VRK
CAGCIB
Klass 6, hane
IP & EC S*Ing Bithans Arthur
Äg: Inga Britt Jacobsson, UK
CAGPIB, Gr. Int. Premier
Klass 12, hane
S*Silverblomman's Freckles
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1
Rödspotted, d 24
Klass 6, hane
IP & CH S*Guldpandan's Aramis
Äg: Tobey Höglund Bjurman, SK
CAGPIB
Klass 12, honor
S*Silverblomman's Buzy Lizzie
Äg: Monika Bohak VRK
Ex 1, NOM, BIS-U
S*Silverblomman's Prickley Poppy
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 2
Sköldpaddspotted, f 24
Klass 12, hona
S*Silverblomman's Daisy
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1
Silvertigrerad, ns 23
Klass 9, hane
S*Pelosien's Din Eidyn
Äg: Nina Eriksson, SÖK
CAC

Västerås Kattklubb

Västerås, 2001-04-29
Domare: Karl Preiss, Österrike

Svart, n
Klass 8, hane
GIC S*Sommarängens Montenegro
Äg: Maria Ullvin, VRK
CAPIB, Int. Premier, NOM
Svartsköldpadd, f
Klass 5, hona
IC IDP*Ker Bihans Venezia
Äg: Maria Sandberg, HÄK
CAGCIB
Bruntabby, n 22
Klass 1, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP
Klass 3, hona
GIC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE, BIV, NOM, BOX
Klass 4, hane
GIP & IC S*Pelosien's Rob Roy Macgregor
Äg: Nina Eriksson, SÖK
CAPE
Medusa
Äg: Lotta Sindhöj, MSK
CAC
Sköldpaddstabby, f 22
Klass 12, hona
S*Silverblomman's Bellis
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1, NOM, BIS-U
Bruntigrerad, n 23
Klass 5, hane
IC S*Bay-Leaf's Zeta Opus
Äg: Maria Lagerlöf, VRK
CAGCIB, NOM, BIS-V
Klass 7, hane
CH S*Bay-Leaf's Epsilon Tigris
Äg: Maria Lagerlöf, VRK
CACIB, Int. Champion
Sköldpaddstigrerad, f 23
Klass 3, hona
GIC S*Sommarängens Mollyanna
Äg: Maria Ullvin, VRK
CACE
Brunspotted, n 24
Klass 5, hona
IC S*Bay-Leaf's Epsilon Lovisa
Äg: Maria Lagerlöf, VRK
CAGCIB
Klass 12, hane
Mumindalens Shira
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
Ex 1
Rödspotted, d 24
Klass 11, hane
S*Silverblommans Muscot
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1, NOM, BIV
Klass 11, honor
S*Silverblommans Myntha
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1
S*Silverblommans Melissa
Äg: Monika Bohak, VRK,
Ex 2
Cremespotted, e 24
Klass 11, hane
S*Silverblommans Missne
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1
Klass 11, hona
S*Silverblommans Myrra
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1, NOM
Silvertabby, ns 22
Klass 12, hane
Miss Priss Salomon
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
Ex 1
Silvertigrerad, ns 23
Klass 9, hane
S*Pelosien's Din Eidyn
Äg: Nina Eriksson, SÖK
CAC, Champion
Silverspotted, ns 24
GIC Mumindalens Tofslan
Klass 3, hona
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CACE

Speedcat

Haninge, 2001-05-12
Domare: Eric Reijers

Vit blåögd, w 61
Klass 11, hane
IDP*Aminda Cattery Wilhelm-Tito
Äg: Moa Sanglert, DK
Ex 1
Sköldpadd, f
Klass 9, hona
S*Turandots Turandot
Äg: Anna Kopp, JKK
CAC
Bruntabby, n 22
Klass 1, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP, NOM
Klass 3, hona
GIC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE
Rödtabby, d 22
Klass 9, hona
S*Jättestenens Heidi
Äg: Moa Sanglert, DK
CAC, Champion
Brunspotted, n 24
Klass 9, hona
Apelgärdets Prickiga Embla-Petra
Äg: Disa Falke, CK
CAC
Rödspotted, d 24
Klass 6, hane
IP & CH S*Guldpandans Aramis
Äg: Tobey Höglund Bjurman, SK
CAGPIB
Silvertabby, ns 22
Klass 7, hona
CH S*Rosmeggens Pimpinella
Äg: Margot Blideros, UK
CACIB
Silvertigrerad ns 23
Klass 9, hane
Meander
Äg: Therese Edestedt, SC
CAC
Klass 11, hane
S*Tuff-Tuff's Bill
Äg: Birgit Lundström, SC
Ex 1
Cremesilvertigrerad, es 23
Klass 8, hane
PR S*Tuff-Tuff's Anton3
Äg: Caroline Ahlström, SC
CAPIB
Silverspotted, ns 24
Klass 11, hane
S*Tuff-Tuff's Bull
Äg: Birgit Lundström, SC
Ex 1
Blåskölpaddsilverspotted, gs 24
Klass 11, hona
S*Tuff-Tuff's Beatrix
Äg: Charlotte Olsson &
Andreas Göransson, SC
Ex 1

Speedcat

Haninge, 2001-05-13
Domare: Glenn Sjöblom

Vit blåögd, w 61
Klass 11, hane
IDP*Aminda Cattery Wilhelm-Tito
Äg: Moa Sanglert, DK
Ex 1
Sköldpadd, f
Klass 9, hona
S*Turandots Turandot
Äg: Anna Kopp, JKK
Champion
Bruntabby, n 22
Klass 1, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP, NOM
Klass 3, hona
GIC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE
Rödtabby, d 22
Klass 9, hona
S*Jättestenens Heidi
Äg: Moa Sanglert DK
CACIB
Brunspotted, n 24
Klass 9, hona
Apelgärdets Prickiga Embla-Petra
Äg: Disa Falke CK
CAC, Champion
Rödspotted, d 24
Klass 6, hane
IP & CH S*Guldpandans Aramis
Äg: Tobey Höglund Bjurman SK
CAGPIB, NOM, BOX-K
Silvertabby, ns 22
Klass 7, hona
CH S*Rosmeggens Pimpinella
Äg: Margot Blideros UK
CACIB
Silvertigrerad ns 23
Klass 9, hane
Meander
Äg: Therese Edestedt, SC
CAC
Blåskölpaddsilverspotted, gs 24
Klass 11, hona
S*Tuff-Tuff's Beatrix
Äg: Charlotte Olsson &
Andreas Göransson SC
Ex 1

Spinn

Torslanda 2001-05-19
Domare: Barbro Helmer, solida
Dagny Dickens, övriga

Svart, n
Klass 3, hane
GIC S*Trulsbo's Ragna
Äg: Birgit Sillberg, SydK
CACE
Klass 9, hane
S*Mooncats Little Ghost
Äg: Moa Sanglert, DK
CAC
Klass 10, hane
S*Wildtberg's Cal Benjizon
Äg: Y, A-H & J-E Johansson, VK
CAP
Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
GIC Finnvedens Rolex
Äg: Eva Johansson, DK
EX 1 ./.
Klass 9, hona
Finnvedens Sherry
Äg: Göran Johansson, VK
CAC, Champion
Klass 12, hona
S*Trulsbo's Hedda
Äg: Birgit Sillberg, SydK
Ex 1, BIV-T
Bruntigrerad, n 23
Klass 8, hona
PR Missy
Äg: Jorunn Fjelldal BURAK
CAPIB, Internationell Premier
Rödtigrerad, d 23
S*Mooncats Little Bear
Äg: Carina Strömberg, DK
CAC

SNRF

Uppsala 01-05-26
Domare: Mr Guy Heranval, Frankrike

Svart, n
Klass 2 Ungdjur, hane
Ker Bihans Adam
Äg: Anne-Sofie Björkenklev, SNRF
Ex1, BIV, BIG, DB-U
Klass 2 ungdjur, hona
Ker Bihans Africa
Äg: Louise Guézennec, SNRF
Ex1
Klass 3 Öppen klass, hona
Ker Bihans India
Äg: Louise Guézennec;, SNRF
CAC, Champion
Smoke, ns
Klass 2 Ungdjur, hona
Ker Bihans Alicia
Äg: Louise Guézennec, SNRF
Ex1
Bruntabby, n 22
Klass 7 Kastratklass, hane
S*Pelosien's Rob Roy MacGregor
Äg: Nina Eriksson, SÖK
CAP, BIR, DB-K
Silvertabby
Klass 2 Ungdjur, hane
Ker Bihans Zidane,
Äg: Anne-Sofie Björkenklev, SNRF
Ex1
Noviser
Emilen (ns)
Äg: Christina Grindborg, FGK
JA/NEJ ej godkänd
Grönöga (n 22)
Äg: Olof Alm, SNRF
JA/JA godkänd
Eros (n 23)
Äg: Olof Alm, SNRF
JA/JA godkänd

SNRF

Uppsala 01-05-27
Domare: Mrs Cathrine Bastid, Frankrike

Bruntabby, n 22
Klass 7 Kastratklass, hane
S*Pelosien's Rob Roy MacGregor
Äg: Nina Eriksson, SÖK
CAP, DB-K
Noviser
Emilen (ns)
Äg: Christina Grindborg, FGK
JA godkänd

Scandinavian Winner Show 2001

Örebro 2-3 juni
Domare: Glenn Sjöbom

Vit, orangeögd
Klass 10, hona
GIC S*Fiskgjusen's Fanny
Äg: Ingrid Gustavsson, NERK
CAP
Svart, n
Klass 6, hane
IP & IC S*Sommarängens Montenegro
Äg: Maria Ullvin & Morgan Edman, VRK
CAGPIB
Bruntabby, n 22
Klass 4, hane
GIP & IC S*Pelosien's Rob Roy McGregor
Äg: Nina Eriksson, SÖK
CAPE
Klass 7, hane
CH Mumindalens Baloo
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CACIB
Klass 7, hona
Finnvedens Sherry
Äg: Göran Johansson, VK
CACIB
Sköldpaddstabby, f 22
Klass 11, hona
S*Silverblomman's Bellis
Äg: Rebecka Salamon, SK
Ex 1
Bruntigrerad, n 23
Klass 5, hane
IC S*Bay-Leaf's Zeta Opus
Äg: Maria Lagerlöf, VRK
CAGCIB, Gr.Int.Champion
Brunspotted, n 24
Klass 5, hona
IC Bay-Leaf's Epsilon Lovisa
Äg: Maria Lagerlöf, VRK
CAGCIB
Rödspotted, d 24
IP S*Guldpandans Aramis
Äg: Tobey Höglund, SK
CAGPIB
Silvertabby, ns 22
IC Mumindalens Silver Pinus
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CAGCIB
Blåsköldpaddsilverspotted, gs24
Klass 11, hona
S*Tuff-Tuff's Beatrix
Äg: Charlotte Olsson &
Andreas Göransson, SC
Ex 1

Uppsala Kattklubb

Uppsala, 2001-06-09
Domare: Marie Westerlund

Brunspotted, n 24
Klass 4, hane
IP & EC S*Ing Bithans Arthur
Äg: Inga-Britt Jacobsson, UK
CAPE
Silvertabby, ns 22
Klass 5, hane
IC Mumindalens Mirre
Äg: Kristina &
Walther Zimmmermann, BRK
CAGCIB

Hälsingekatten

2001-06-16
Domare: Eric Reijers

Bruntabby, n 22
Klass 10, hane
S*Tallbarrets Boxster Speedster
Äg: Ingela Fahlberg, HÄK
CAP

Hälsingekatten

2001-06-17
Domare: Lotte Borch

Bruntabby, n 22
Klass 10, hane
S*Tallbarrets Boxster Speedster
Äg: Ingela Fahlberg, HÄK
CAP, PREMIER

Adelkatten

Dal, Norge, 2001-06-30
Domare: Alva Uddin, n
Eric Reijers, n 23, d 23
Lena Sundberg, g 24, ns 22,
fs 24, d 24

Svart, n
Klass 9, hane
S*Jättestenen’s William
Äg: Carina Strömberg, DK
CAC
Bruntigrerad, n 23
Klass 6, hona
IP Missy n 23
Äg: Jorunn Fjelldal, BURAK
CAGPIB
Rödtigrerad, d 23
Klass 4, hane
GIP S*Jättestenen’s Victor Jara
Äg: Pia Johansson, DK
CAPE, NOM
Blåsköldpaddspotted, g 24
Klass 7, hona
Ch. S*Tuff-Tuff’s Alice
Äg: Birgit Lundström, SC
CACIB, Int.Champion
Silvertabby, ns 22
Klass 7, hane
Ch. IDP*Gandalf Grå
Margot Bilderos, UK
CACIB, Int.Champion
Klass 7, hona
Ch. S*Rosmeggens Pimpinella
Äg: Margot Bilderos, UK
CACIB, Int.Champion
Sköldpaddsilverspotted, fs 24
Klass 7, hona
Ch. IDP*Kolhammars Amanda
Äg: Birgit Lundström, SC
CACIB, Int.Champion
Rödspotted, d 24
Klass 6, hane
IP S*Guldpandan’s Aramis
Äg: Tobey Höglund, SK
CAGPIB
Klass 9, hane
S*Silverblomman’s Eucalyptus
Äg: Pia Johansson, DK
CAC

Klöset

Västerås 2001-07-07
Domare: Hanne-Sofie Sneum,
Danmark

Rödtabby, d 22
Klass 9, hane
S*Silverblomman's Digitalis
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC
Klass 11, hane
S*Silverblomman's Hollyhock
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1
Sködpaddspotted, f 24
Klass 11, hona
S*Silverblomman's Daisy
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1

Klöset

Västerås 2001-07-08
Domare: Elisabeth Raab-Alvarsson

Cremespotted, e 24
Klass 9, hane
S*Silverblomman's Missne
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1
Bruntabby, n 22
Klass 1, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP, BIV, NOM
Klass 5, hona
GIC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE, NOM
Klass 9, hona
Scarborough Random
Äg: Ingemar Stade, JKK
CAC
Klass 12, hane
Scarborough SC Marcos
Äg: Ingemar Stade, JKK
Ex 1, NOM
Rödtabby, d 22
Klass 11, hane
S*Silverblomman's Foxtail
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1
Rödspotted, d 24
Klass 11, hane
S*Silverblomman's Muscot
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1, NOM, BIS-J
Avelsklass
Klass 16, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut (n 22)
Äg: Ingemar Stade, JKK
1:a - 46,7 poäng, BIS-Avel

GRK

Göteborg, 2001-08-04 - 2001-08-05
Utställning 1

Svart, n
Klass 4, Hane
IP GIC S*Sommarängens Montenegro
Äg: Maria Ullvin, VRK
CAGPIB
Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
Finnvedens Rolex
Äg: Eva Johansson, DK
CACE
Klass 7, hane
Källedals Dacke
Äg: Ulla Palmberg, KKN.
CACIB, BIV1, BIR1
Klass 7, hona
Finnvedens Sherry
Äg: Johansson, Göran, VK.
CACIB
Klass 10, hona
CH Namne20
Äg: Eila Hirvonen, Stjr.
CAP, NOM
Klass 11, hona
S*Trulsbo's Hedda
Äg: Birgit Jernsgård Sillberg, SydK
Ex 1
Rödtigrerad, d 23
Klass 5, hona
IC (N)Datura's Myrra
Äg: Gerd Kristin Langaas, VERAK
CAGCIB, BIR2
Rödsilverspotted, ds 24
Klass 7, hane
S*Ramoths Kastanj
Äg: Katarina & Anders Lindvall, BiK
CACIB

Utställning 2

Svart, n
Klass 4, Hane
IP GIC S*Sommarängens Montenegro
Äg: Maria Ullvin, VRK
CAGPIB
Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
Finnvedens Rolex
Äg: Eva Johansson, DK
CACE, BIV2, BIR3
Klass 7, hane
Källedals Dacke
Äg: Ulla Palmberg, KKN.
Internationell Champion, BIV1, BIR2
Klass 7, hona
Finnvedens Sherry
Äg: Johansson, Göran, VK.
CACIB
Klass 10, hona
CH Namne20
Äg: Eila Hirvonen, Stjr.
CAP
Klass 11, hona
S*Trulsbo's Hedda
Äg: Birgit Jernsgård Sillberg, SydK
Ex 1, BIR1
Rödtigrerad, d 23
Klass 5, hona
IC (N)Datura's Myrra
Äg: Gerd Kristin Langaas, VERAK
CAGCIB
Rödsilverspotted, ds 24
Klass 7, hane
S*Ramoths Kastanj
Äg: Katarina & Anders Lindvall, BiK
Internationell Champion, BIR1, NOM

Utställning 3

Svart, n
Klass 4, Hane
IP GIC S*Sommarängens Montenegro
Äg: Maria Ullvin, VRK
CAGPIB
Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
Finnvedens Rolex
Äg: Eva Johansson, DK
CACE
Klass 7, hane
IC Källedals Dacke
Äg: Ulla Palmberg, KKN.
CAGCIB, BIV1, BIR1, NOM
Klass 7, hona
Finnvedens Sherry
Äg: Johansson, Göran, VK.
CACIB
Klass 10, hona
CH Namne20
Äg: Eila Hirvonen, Stjr.
CAP, NOM
Klass 11, hona
S*Trulsbo's Hedda
Äg: Birgit Jernsgård Sillberg, SydK
Ex 1
Rödtigrerad, d 23
Klass 5, hona
IC CH (N)Datura's Myrra
Äg: Gerd Kristin Langaas, VERAK
CAGCIB
Rödsilverspotted, ds 24
Klass 7, hane
S*Ramoths Kastanj
Äg: Katarina & Anders Lindvall, BiK
CAGCIB

NORAK

Ås, Norge, 2001-08-18

Bruntabby, n 22
Klass 12, hane
S*Jättestenen's Tobie
Äg: Carina Strömberg, DK
Ex 1
Sköldpaddstabby, f 22
Klass 12, hona
S*Jättestenen's Fanny
Äg: Patrik Axelsson, DK
Ex 1
Rödtigreras, d 23
Klass 4, hane
S*Jättestenen's Victor Jara
Äg: Pia Johansson, DK
CAPE, NOM
Klass 5, hona
(N) Datura's Myrra
Äg: Gerd Kristin Langaas, VERAK
CAGCIB
Brunspotted, n 24
Orkidé
Äg: Gerd Kristin Langaas, VERAK
CAC
Rödspotted, d 24
Klass 8, hane
S*Guldpandan's Aramis
Äg: Tobey Höglund-Bjurman, SK
CAPIB, GIP
Klass 12, hane
S*Jättestenen's Morrgan Kane
Äg: Pia Johansson, DK
Ex 1

Värmlands Kattklubb

Forshaga, 2001-08-25

Silvertabby, n 22
Klass 5, hane
IC Mumindalens Mirre
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CAGCIB
Klass 12, hane
Mumindalens Lucifer
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
Ex1,NOM-U,BIS-U
Brunspotted, n 24
Klass 9, hona
S*Ramoth's Lina
Äg: Katarina & Anders Lindvall, BIK
CAC
Sköldpaddspotted, f 24
Klass 11, hona
S*Ramoth's Lovis
Äg: Katarina & Anders Lindvall, BIK
Ex1

Norrskenskatten

Luleå, 2001-08-25

Svart, n
Klass 4, hona
GIP Mitzi
Äg: Inga Dahlgren
CAPE
Klass 2, hane
EP Berliquet
HP
Silverspotted, ns 24
Klass 4, hane
GIP Grotteskogens Domino
Äg: Siw Wanjura
CAPE, NOM

Norrskenskatten

Luleå, 2001-08-26

Svart, n
Klass 4, hona
GIP Mitzi
Äg: Inga Dahlgren
CAPE, EP
Klass 2, hane
EP Berliquet
HP
Silverspotted, ns 24
Klass 4, hane
Äg: Siw Wanjura
GIP Grotteskogens Domino
CAPE

Bohuskatten

Kviberg, 2001-09-01
Domare: Jean-Paul Maas, NL

Vit, odd-eyed, w 63
Klass 3 Öppen klass, hane
Aminda Cattery Åke
Äg: Anette Oom, FBK
CAC
Svart, n
Klass 9 Int. Premierklass, hona
IP Organdi's Fatima of Aminda
Äg: Anette Oom, FBK
CAGPIB, NOM
Blå-vit harlekin, a 02
Klass 4 Championklass, hona
Ch. Kitti av Buerlia
Äg: Carina Strömberg, DK
CACIB
Blå-vit fläckig a 03
Klass 7 Kastratklass, hane
Aminda Cattery Tobias
Äg: Fam.Johansson/Rönnmark, FBK
CAP
Rödtabby vitfläckig, d 22 03
Klass 13, hona
Tiwaz Hanna av Jättestenen
Äg: Carina Strömberg DK
Bedömd
Bruntabby, n 22
Klass 1 Ungdjur, hane
S*Jättestenen's Tobie
Äg: Carina Strömberg DK
Ex 1
Klass 4 Gr. Int. Championklass, hane
GIC Källedals Dacke n 22
Äg: Ulla Palmberg, KKN
CACE, BIG, BIR
Sköldpaddspotted, f 24
Klass 8 Premierklass, hona
Källedals Catta
Äg: Ulla Palmberg, KKN
CAPIB, Int.Premier

Bohuskatten

Kviberg, 2001-09-02
Domare:Per Hilfinger, Danmark

Vit, odd-eyed, w 63
Klass 3 Öppen klass, hane
Aminda Cattery Åke
Äg: Anette Oom, FBK
CAC
Svart, n
Klass 8 Premierklass, hona
IP Organdi's Fatima of Aminda
Äg: Anette Oom, FBK
CAPIB, BIR, NOM
Bästa KH-Hona Kastrat
Blå-vit fläckig a 03
Klass 7 Kastratklass, hane
Aminda Cattery Tobias
Äg: Fam.Johansson/Rönnmark, FBK
CAP

Alfakatten

Solna, 2001-09-01
Domare: Ad de Bruin

Bruntabby, n 22
Klass 12, hane
Scarborough SC Marcos
Äg: Ingemar Stade, JKK
Ex 1, BIV
Klass 5, hane
IC FIN*Delicatin Kiskis
Äg: Pirjo Toivonen-Helokangas, SUROK
CAGCIB
Klass 1, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP
Sköldpaddstabby, f 22
S*Silverblomman's Bellis
Äg: Rebecka Salamon, SK
Ex 1, NOM
Silvertabby, ns 22
Klass 5, hona
IC Mumindalens Silver Yuma
Äg: Helena Peso, TUROK
CAGCIB
Blåsköldpaddsilverspotted, gs 24
Klass 11, hona
S*Tuff-tuff's Beatrix
Äg: Charlotte Olsson &
Andreas Göransson, SC
Ex 1

Alfakatten

Solna, 2001-09-02
Domare: Carl Kristian Gulsett

Bruntabby, n 22
Klass 12, hane
Scarborough SC Marcos
Äg: Ingemar Stade, JKK
Ex 1
Klass 5, hane
IC FIN*Delicatin Kiskis
Äg: Pirjo Toivonen-Helokangas, SUROK
CAGCIB
Klass 1, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP, BIV
Sköldpaddstabby, f 22
S*Silverblomman's Bellis
Äg: Rebecka Salamon, SK
Ex 1, NOM
Brunspotted, n 24
Klass 3, hane
GIC Mäkikatin Sisupippuri
Äg: Anna Honkanen, SUROK
CACE
Klass 3, hona
GIC Mäkikatin Suuihunaja
Äg: Irja Hannu, SUROK
CACE
Blåspotted, a 24
Klass 3, hona
GIC Mäkikatin Siniminttu
Äg: Irja Hannu, SUROK
CACE
Silvertabby, ns 22
Klass 5, hona
IC Mumindalens Silver Yuma
Äg: Helena Peso, TUROK
CAGCIB
Blåsköldpaddsilverspotted, gs 24
Klass 11, hona
S*Tuff-tuff's Beatrix
Äg: Charlotte Olsson &
Andreas Göransson, SC
Ex 1

Västsvenska Kattklubben

Göteborg, 2001-09-08
Domare:Anne Paloluoma, Finland

Bruntabby, n 22
Klass 12, hane
S*Jättestenen's Tobie
Äg: Carina Strömberg DK
Ex 1
Klass 5, hona
IC Finnveden's Sherry
Äg: Göran Johansson VK
Ex 1 ./.

Västsvenska Kattklubben

Göteborg, 2001-09-09
Domare: Ad de Bruijn, NL

Bruntabby, n 22
Klass 5, hona
IC Finnveden's Sherry
Äg: Göran Johansson VK
CAGCIB

Mellansvenska Kattklubben

Eskilstuna, 2001-09-16
Domare: Maj-Britt Stein, SF

Bruntabby, n 22
Klass 4, hane
GIP S*Pelosien's Rob Roy Macgregor
Äg: Nina Eriksson, SöK
CAPE
Klass 9, hona
Scarborough Random
Äg: Ingemar Stade, JKK
CAC, Champion
Klass 11, hane
Scarborough SC Marcos
Äg: Ingemar Stade, JKK
Ex 1
Rödtabby, d 22
Klass 9, hane
S*Silverblomman's Hollyhock
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC
Brunspotted, n 24
Klass 9, hane
S*Silverblomman's Belladonna
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC
Blåspotted, a 24
Klass 10, hane
S*Katory's Arivado
Äg: Monika Bohak, VRK
CAP
Sköldpaddspotted, f 24
Klass 9, hona
S*Silverblomman's Daisy
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC

Föreningen Mästerkatten

Kristianstad, 2001-09-22
Domare:Martin Kabina

Silvertabby, ns 22
Klass 9, hona
Miss Priss Darling Clementine
CAC

Dalälvskatten

Borlänge, 2001-09-30

Bruntabby, n 22
Klass 9, hona
Scarborough Guava Duff
Äg: Kerstin Sundberg, VRK
CAC
Brunspotted, n 24
Klass 9, hane
S*Silverblomman's Freckles
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC
Klass 9, hona
S*Silverblomman's Belladonna
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC, Champion
Rödspotted, n 24
Klass 9, hane
S*Silverblomman's Prickly Poppy
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC
Silvertabby, ns 22
Klass 11, hona
Mumindalens Lucifer
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
Ex1
Blå silvertabby, as 22
Klass 9, hona
Mumindalens Se-Bella
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CAC

Billingebygdens Kattklubb

Karlsborg, 2001-10-06
Domare:
Glenn Sjöbom: ds 24, fs 22, fs 24,
gs 24, ns 22, ns 24
Hans Lindberg: a 02, a 22, d 22,
d 23, ds 22, ds 23, d 24, e 22, f,
f 03, f 22, f 24, n 22, n 24

Vit blåögd, w 61
Klass 9, Hane
IDP*Aminda Cattery Wilhelm
Äg: Moa Sanglert, DK
CAC
Vit orangeögd, w 62
Klass 9, Hona
Molly
Äg: Katarina & Anders
Lindvall, BIK
CAC
Klass 12, Hona
S*Ramoths Saga
Äg: Katarina & Anders
Lindvall, BIK
Ex 1, NOM
Sköldpadd, f
Klass 9, Hona
S*Aminda Cattery Henrietta
Äg: Patrik Axelsson, DK
CAC
Bruntabby, n 22
Klass 3, Hona
GIC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE
Klass 9, Hona
Mumindalens Aurora
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CAC
Klass 11, Hane
S*Jättestenen's Tobie
Äg: Carina Strömberg, DK
Ex 1, BIV
Blåtabby, a 22
Klass 11, Hane
S*Jättestenen's Dennis
Äg: Tomas Stenberg, DK
Ex 1
Rödtabby, d 22
Klass 7, Hona
CH S*Jättestenens Heidi
Äg: Moa Sanglert, DK
CACIB
Klass 9, Hona
S*Katory's Tiacheetha
Äg: Pia Johansson, DK
CAC
Klass 10, Hane
Hedenhös Flamenco
Äg: Marie Jacobsson, DK
CAP, Premier
Cremetabby, e 22
Klass 9, Hane
S*Jättestenen's Robin
Äg: Pia Johansson, DK
CAC
Sköldpaddstabby, f 22
Klass 7, Hona
CH Missmi
Äg: Pia Johansson, DK
CACIB
Klass 9, Hona
S*Jättestenen's Emmi
Äg: Carina Strömberg, DK
CAC, BIV
Klass 11, Hona
S*Jättestenen's Fanny
Äg: Patrik Axelsson, DK
Ex 1
Rödtigrerad, d 23
Klass 4, Hane
GIP S*Jättestenen's Victor Jara
Äg: Pia Johansson, DK
CAPE, NOM
Klass 9, Hane
S*Mooncats Little Bear
Äg: Carina Strömberg, DK
CAC
Brunspotted, n 24
Klass 10, Hane
S*Ramoths Hobbe
Äg: Katarina & Anders
Lindvall, BIK
CAP
Rödspotted, d 24
Klass 11, Hane
S*Jättestenen's Morrgan
Äg: Pia Johansson, DK
Ex 1, NOM
Sköldpaddspotted, f 24
Klass 11, Hona
S*Ramoths Lovis
Äg: Katarina & Anders
Lindvall, BIK
Ex 1
Silvertabby, ns 22
Klass 3, Hane
GIC Mumindalens Silver Pinus
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CACE
Klass 5, Hane
IC Mumindalens Mirre
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CAGCIB
Klass 11, Hane
Mumindalens Tootsi
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
Ex 1
Klass 12, Hane
S*Syrolis Love Me Tender
Äg: Sylvia Lindberg, BIK
Ex 1
Rödsilvertabby, ds 22
Klass 9, Hona
S*Ramoths Sweet as Candy
Äg: Katarina & Anders
Lindvall, BIK
CAC
Sköldpaddsilvertabby, fs 22
Klass 12, Hona
S*Syrolis Kasmalisma
Äg: Sylvia Lindberg, BIK
Ex 1, NOM
Silvertigrerad, ns 23
Klass 9, Hane
S*Tuff-Tuff's Bill
Äg: Birgit Lundström, SC
CAC
Rödsilvertigrerad, ds 23
Klass 7, Hona
CH Tussilago
Äg: Katarina & Anders
Lindvall, BIK
CACIB
Silverspotted, ns 24
Klass 9, Hane
S*Tuff-Tuff's Bull
Äg: Birgit Lundström, SC
CAC
Klass 12, Hane
S*Syrolis Big Blue Boy
Äg: Sylvia Lindberg, BIK
Ex 1
Blåsilverspotted, as 24
Klass 9, Hona
S*Ramoths Malin
Äg: Sylvia Lindberg, BIK
CAC, Champion
Rödsilverspotted, ds 24
Klass 5, Hane
IC S*Ramoths Kastanj
Äg: Sylvia Lindberg, BIK
CAGCIB, NOM
Sköldpaddsilverspotted, fs 24
Klass 12, Hona
S*Syrolis Lots of Spots
Äg: Sylvia Lindberg, BIK
Ex 2
Klass 12, Hona
S*Syrolis Feet First Lady
Äg: Sylvia Lindberg, BIK
Ex 1
Blå-vit harlekin, a 02
Klass 9, Hona
Kitti av Buerlia
Äg: Carina Strömberg, DK
CAC, NOM
Sköldpadd och vit, f 03
Klass 9, Hona
IDP CH Aminda Cattery Doris
Äg: Carina Strömberg, DK
CAC
Avel, kategori III
Klass 16, hona
Missmi (f 22)
Äg: Pia Johansson, DK
1:a - 46,7 poäng, BIS-Avel
Uppfödning, kategori III
S*Jättestenen's
Äg: Pia Johansson, DK
1:a - 44 poäng, BIS-Uppfödning

Billingebygdens Kattklubb

Karlsborg, 2001-10-07
Domare: Solweig Mellberg

Silvertigrerad, ns 23
Klass 9, Hane
S*Tuff-Tuff's Bill
Äg: Birgit Lundström, SC
CAC
Silverspotted, ns 24
Klass 9, Hane
S*Tuff-Tuff's Bull
Äg: Birgit Lundström, SC
CAC

BURAK

Drammen, Norge 2001-10-13
Domare: Lena Sundberg

Bruntabby, n 22
Klass 3, hona
GIC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE
Klass 7, hona
CH Scarborough Random
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACIB
Rödtabby, d 22
Klass 7, hona
CH (N)Datura's Ylva av Ynglingeætt
Äg: Gerd Krisin Langaas, VERAK
CACE
Bruntigrerad, n 23
Klass 6, hona
IP Missy
Äg: Jorun Fjelldal, BURAK
CAGPIB
Rödtigrerad, d 23
Klass 5, hona
IC (N)Datura's Myrra
Äg: Gerd Krisin Langaas, VERAK
CACE
Novisklass
Bruntabby, hane
Ole
Äg: Jorunn Fjelldal, BURAK
Godkänd
Bruntigrerad, hona
Groggy
Eva Smith-Meyer, VERAK
Godkänd

Järva Kattklubb

Skogås, 2001-10-20
Domare: Marie Westerlund

Svartsköldpadd, f
Klass 7, hona
CH Turandots Turandot
Äg: Anna Kopp, JKK
CACIB
Bruntabby, n 22
Klass 7, hane
CH Mumindalens Baloo
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CACIB, Int. Champion
Klass 7, hona
CH Scarborough Random
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACIB, NOM
Rödtabby, d 22
Klass 9, hane
S*Silverblomman's Foxtail
Äg: Margot Blideros, UK
CAC
Brunspotted, n 24
Klass 12, hona
Parlörs Estrella
Äg: Ingemar Stade, JKK
Ex 1
Rödspotted, d 24
Klass 4, hane
GIP CH S*Guldpandan's Aramis
Äg: Tobey Höglund Bjurman, SK
CAPE, NOM
Klass 9, hona
S*Silverblomman's Myntha
Äg: Margot Blideros, UK
CAC
Silvertabby, ns 22
Klass 3, hane
GIC Mumindalens Silver Pinus
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CACE
Blåsilvertabby, as 22
Klass 9, hane
S*Rosmeggen's Virgo
Äg: Margot Blideros, UK
CAC
Blåskölpaddsilverspotted, gs 24
Klass 9, hona
S*Tuff-Tuffs Beatrix
Äg: Charlotte Olsson &
Andreas Göransson, SC
CAC

Østfoldkatten

Fredrikstad, 2001-11-10
Domare: Anne-Gro Edstrøm

Bruntabby, n 22
Klass 3, hane
GIC Finnvedens Rolex
Äg: Eva Johansson, DK
CACE, Europa Champion
Klass 3, hona
GIC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE

Stockholms Kattklubb

Stockholm, 2001-11-10
Domare: Solveig Mellberg

Bruntabby, n 22
Klass 1, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP
Klass 7, hona
CH Scarborough Random
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACIB, Internationell Champion
Rödtabby, d 22
Klass 9, hane
S*Silverblomman's Fox Tail
Äg: Margot Blideros, UK
CAC
Sköldpaddstabby, f 22
Klass 9, hona
S*Silverblomman's Bellis
Äg: Rebecka Salamon, SK
CAC
Brunspotted, n 24
Klass 12, hona
Parlörs Estrella
Äg: Ingemar Stade, SK
Ex 1, NOM
Rödspotted, d 24
Klass 4, hane
GIP CH S*Guldpandan's Aramis
Äg: Tobey Höglund Bjurman, SK
CAPE
Klass 9, hona
S*Silverblomman's Myntha
Äg: Margot Blideros, UK
Champion
Silvertabby, ns 22
Klass 3, hane
GIC Mumindalens Silver Pinus
Äg: Kristina Zimmerman, BRK
CACE
Klass 9, hane
Miss Priss Salomon
Äg: Kristina Zimmerman, BRK
CAC
Blåsilvertabby, as 22
Klass 9, hane
S*Rosmeggen's Virgo
Äg: Margot Blideros, UK
CAC

Stockholms Kattklubb

Stockholm, 2001-11-11
Domare: Eric Reijers

Bruntabby, n 22
Klass 1, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP, BIV, NOM
Klass 3, hona
GIC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
CACE, Europa Champion
Klass 7, hona
IC Scarborough Random
Äg: Ingemar Stade, JKK
CAGCIB, NOM, BOX
Rödtabby, d 22
Klass 3, hane
S*Silverblomman's Fox Tail
Äg: Margot Blideros, UK
CAC, Champion
Brunspotted, n 24
Klass 12, hona
Parlörs Estrella
Äg: Ingemar Stade, JKK
Ex 1
Rödspotted, d 24
Klass 4, hane
GIP CH S*Guldpandan's Aramis
Äg: Tobey Höglund Bjurman, SK
CAPE
Klass 8, hane
PR IC S*Furuskogens Atlas
Äg: Ann Furuskog, SK
CAPIB
Klass 9, hona
S*Silverblomman's Myntha
Äg: Margot Blideros, UK
CAC, Champion
Blåsköldpaddspotted, g 24
Klass 5, hona
IC S*Tuff-Tuff's Alice
Äg: Birgit Lundström, SC
CAGCIB
Silvertigrerad, ns 23
Klass 9, hane
S*Tuff-Tuff's Bill
Äg: Birgit Lundström, SC
CAC, Champion
Silverspotted, ns 24
Klass 9, hane
S*Tuff-Tuff's Bull
Äg: Birgit Lundström, SC
CAC, Champion
Sköldpaddsilverspotted, fs 24
Klass 5, hona
IC IDP*Kolhammars Amanda
Äg: Birgit Lundström, SC
CAGCIB

Östkatten

Norrköping, 2001-11-25
Domare: Marie Westerlund, (S)

Bruntabby, n 22
Klass 1, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP
Klass 1, hona
EC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP, NOM
Brunspotted, n 24
Klass 12, hona
Parlörs Estrella
Äg: Ingemar Stade, JKK
Ex 1, NOM
Silvertigrerad, ns 23
Klass 7, hane
Meander
Äg: Therese Edestedt, SC
Ex 1 ./.

Skogkattklubben Birka

Sollentuna, 2001-12-08
Domare: Louis Coste, (F)

Bruntabby, n 22
Klass 1, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP
Klass 1, hona
EC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP, BIV
Klass 5, hona
IC Scarborough Random
Äg: Ingemar Stade, JKK
CAGCIB
Brunspotted, n 24
Klass 12, hona
Parlörs Estrella
Äg: Ingemar Stade, JKK
Ex 1

Skogkattklubben Birka

Sollentuna, 2001-12-09
Domare: Glenn Sjöbom, (S)

Bruntabby, n 22
Klass 1, hane
EC Parlörs Lille Olle Trut
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP
Klass 1, hona
EC Scarborough Blondie
Äg: Ingemar Stade, JKK
HP
Klass 5, hona
IC Scarborough Random
Äg: Ingemar Stade, JKK
CAGCIB, BIV
Brunspotted, n 24
Klass 4, hane
GIP EC S*Ing Bithans Arthur
Äg: Inga Britt Jacobsson, UK
CAPE
Klass 12, hona
Parlörs Estrella
Äg: Ingemar Stade, JKK
Ex 1, NOM , BIS-U
Silvertabby, ns 22
Klass 3, hane
GIC Mumindalens Silver Pinus
Äg: Kristina Zimmermann, BRK
CACE
Klass 12, hane
Julius
Äg: Aurora Hafström, VRK
Ex 1

© Européringen