Utställningsresultat 2005

Innehåll:

Utställningskalendarium

Utställningsresultat:

Utställningar 2001
Utställningar 2002
Utställningar 2003
Utställningar 2004
Utställningar 2005
januari - mars:
april - juni:
juli - september:
• Järva Kattklubb,
   Nynäshamn 23 juli
• Järva Kattklubb,
   Nynäshamn 24 juli
• Kattklubben Midt-Norge,
   Trondheim (N) 6 augusti
• Kattklubben Midt-Norge,
   Trondheim (N) 7 augusti
• Fräset,
   Uppsala 6 augusti
• SØRAK,
   Kristiansand (N) 13 augusti
• SØRAK,
   Kristiansand (N) 14 augusti
• KLÖSET,
   Västerås 20 augusti
• KLÖSET,
   Västerås 21 augusti
• Scandinavian Winner ,
   Borås 27-28 augusti
• Mellansvenska Kattklubben,
   Eskilstuna 4 september
• Dalälvskatten,
   Romme 24 september
• Dalälvskatten,
   Romme 25 september
okober - december:

Utställningar 2006
Utställningar 2007
Utställningar 2008
Utställningar 2009
S*Lusali's Spirit
EC Parlörs Lille Olle Trut
Scarborough Scaramouche
Scarborough Scarabelle
Scarborough Dreammweaver
Scarborough Dreamweaver
IC FIN*Mäkikatin Sonaatti
GIC S*Tuff Tuff's Alice

Järva Kattklubb

Nynäshamn, 2005-07-23
Domare: Anne Gro Edström (N)

Bilder från utställningen >>>

Svartsmoke, ns
Klass 9 - Öppenklass
Hona
S*Lusali's Spirit
Äg: Marlene Andersson, SK
CAC
Bruntabby, n 22
Klass 1- Europa Champion
Hane
EC Finnvedens Tokai
Äg: Eva Johansson, DK
HP
Klass 9- Öppenklass
Hane
Palettens Calisto
Äg: Kerstin Sundberg, VRK
CAC BIV-V NOM BIS-V
Klass 9 - Öppen Klass
Hona
S*Soulshaker's Syrah
Äg: Johanna Nilsson
CAC
Blåsköldpaddspotted, g 24
Klass 3 - Grand Int. Champion
Hona
GIC S*Tuff-Tuff's Alice
Äg: Birgit Lundström, TCC
CACE
Svartsköldpaddssilverspotted, fs24
Klass 3 - Grand Int. Champion
Hona
GIC Kolhammars Amanda
Äg: Birgit Lundström, TCC
CACE

Järva Kattklubb

Nynäshamn, 2005-07-24
Domare: Monika Bokström (S)

Svartsmoke, ns
Klass 9 - Öppenklass
Hona
S*Lusali's Spirit
Äg: Marlene Andersson, SK
CAC Champion
Bruntabby, n 22
Klass 1- Europa Champion
Hane
EC Finnvedens Tokai
Äg: Eva Johansson, DK
HP
Klass 9 - Öppen Klass
Hona
S*Soulshaker's Syrah
Äg: Johanna Nilsson
CAC
Blåsköldpaddspotted, g 24
Klass 3 - Grand Int. Champion
Hona
GIC S*Tuff-Tuff's Alice
Äg: Birgit Lundström, TCC
CACE
Svartsköldpaddssilverspotted, fs24
Klass 3 - Grand Int. Champion
Hona
GIC Kolhammars Amanda
Äg: Birgit Lundström, TCC
CACE

Kattklubben Midt-Norge

Trondheim, Norge, 2005-08-06
Domare: Alexey Shchukin, Anne Gro Edstøm

Vit gulögd, w 62
Klass 2 - Europa Premier
Hane
EP Caprino
Äg: Einar Ugelstad, VESTK (N)
HP, Veteran 1
Bruntabby, n 22
Klass 7 - Champion
Hona
CH S* Ker Bihans Cikoria
Äg: Inga Britt Jacobsson, UK
CACIB, NOM, Int. Champion
Svartsilverspotted, ns24
Klass 7- Champion
Hane
CH Mumindalens Silver Slurp
Äg: Lars Madej, UK
CACIB, Int. Champion

Kattklubben Midt-Norge

Trondheim, Norge, 2005-08-07
Domare: Stephe Bruin

Vit gulögd, w 62
Klass 2 - Europa Premier
Hane
EP Caprino
Äg: Einar Ugelstad, VESTK (N)
HP, Veteran 1
Bruntabby, n 22
Klass 7 - Champion
Hona
CH S* Ker Bihans Cikoria
Äg: Inga Britt Jacobsson, UK
CAGCIB
Svartsilverspotted, ns24
Klass 7- Champion
Hane
CH Mumindalens Silver Slurp
Äg: Lars Madej, UK
CAGCIB

Fräset

Uppsala, 2005-08-06
Domare: Eiwor Andersson, Sirpa Lindelöf, Maj-Britt Stein

Bruntabby, n 22
Klass 2 - Europa Premier
Hona
EP GIC Scarborough Random
Äg: Sonja Gustavsson, JKK
HP, NOM-K, BIS-K
Blåspotted, a 24
Klass 3 - Grand Int. Champion
Hane
GIC FIN*Mäkikatin Sinfonia
Äg: Irja Hannu, PIROK
CACE
Klass 7- Champion
Hona
CH FIN*Mäkikatin Sopraano
Äg: Jouni Pohjonen, SUROK
CACIB
Svartsilvertabby, ns22
Klass 7 - Champion
Hona
CH S*Rosmeggen's Papilio Mackii
Äg: Margot Blideros
CACIB, BIV
Klass 9 - Öppenklass
Hona
S*Rosmeggen's La Paloma
Äg: Margot Blideros
Ex 2
Mumindalens Silver Bali
Äg: Kristina Zimmermann
CAC
Blåsilverspotted, as24
Klass 12 - Ungdjur 3-6 månader
Hona
S*Silverblomman's Silver Wing
Äg: Margot Blideros
Ex 1

SØRAK

Kristiansand, Norge, 2005-08-13
Domare: Anne Veland (N)

Svartsmoke, ns
Klass 7 - Champion
Hona
CH S*Lusali's Spirit
Äg: Marlene Andersson, SK
CACIB
Svartsköldpaddssmoke, fs
Klass 5- Int. champion
Hona
IC S*Nummulariums Lucefina
Äg: Marlene Andersson, SK
CAGCIB, Grand Int. Champion

SØRAK

Kristiansand, Norge, 2005-08-14
Domare: Dr. Jannick Renault (F), Fabio Brambilla (I)

Svartsmoke, ns
Klass 7 - Champion
Hona
CH S*Lusali's Spirit
Äg: Marlene Andersson, SK
CACIB
Svartsköldpaddssmoke, fs
Klass 3 - Grand Int. champion
Hona
GIC S*Nummulariums Lucefina
Äg: Marlene Andersson, SK
CACE

KLÖSET

Västerås, 2005-08-20
Domare: Martti Peltonen

Cremespotted, e 24
Klass 9 - Öppen klass
Hane
S*Silverblommans Bumble-Bee
Äg: Monika Bohak, VRK
Omreg till e23
Klass 9 - Öppen klass
Hona
S*Silverblommans Honeysuckle
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC
Bruntabby, n 22
Klass 8- Premier
Hane
IP S*Sommarängens Monterey
Äg: Maria Ullvin & Morgan Edman, VRK
CAPIB, NOM
Rödtabby, d22
Klass 6 - Int. premier
Hane
IP S*Sommarängens Mortimer
Äg: Maria Ullvin & Morgan Edman, VRK
CAGPIB
Brunspotted, n 24
Klass 9 - Öppen klass
Hane
S*Silverblommans Dark Freckles
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC, Champion
Svartsilverspotted, ns 24
Klass 5- Int. Champion
Hane
IC Mumindalens Silver Slurp
Äg: Lars Madej, UK
CAGCIB
Röd-bicolour, d 03
Klass 9 - Öppen klass
Hane
S*Silverblommans Moondance
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC

 

KLÖSET

Västerås, 2005-08-21
Domare: Ursula Loose

Svartsilverspotted, ns 24
Klass 5- Int. Champion
Hane
IC Mumindalens Silver Slurp
Äg: Lars Madej, UK
CAGCIB , NOM
Svartsköldpaddssilverspotted, fs 24
Klass 3 - Grand Int. champion
Hona
GIC IDP*Kolhammars Amanda
Äg: Birgit Lundström, TCC
CACE

Scandinavian Winner

Borås, 2005-08-27-28

Svartsköldpadd, f
Domare: Glenn Sjöbom
Klass 9 - Öppen klass
Hona
S*Tovik's Mirr-Anda Tottis
Äg: Eva Kjällsdotter, SkKK
CACE, Champion
Bruntabby, n 22
Domare: Glenn Sjöbom
Klass 1- Europa Champion
Hane
EC Finnvedens Tokai
Äg: Eva Johansson, DK
HP , NOM-V
Klass 2 - Europa Premier
Hona
EP GIC Scarborough Random
Äg: Sonja Gustavsson, JKK
HP, NOM-K
Klass 9 - Öppen Klass
Hona
S*Soulshaker's Syrah
Äg: Johanna Nilsson
CAC , Champion
Svartsilvertabby, ns 22
Domare: Steph Bruin
Klass 3- Grand Int. Champion
Hane
GIC Soulshaker's Song of Hope
Äg: Cecilia Wester, SydK
CACE
Svart-vit Harlekin, n 02
Domare: Steph Bruin
Klass 9 - Öppen klass
Hona
Tovik's Men Berta Då
Äg: Anne-Li & Per-Åke Ejemark, SkKK
Ex1 ./.
Blå-vit Harlekin, a02
Domare: Steph Bruin
Klass 9 - Grand Int. Champion
Hane
GIC FIN*Elekatin Casanova
Äg: Lala Siilahti, TUROK
CACE, Europa champion

Mellansvenska Kattklubben

Eskilstuna, 2005-09-04
Domare: Jaana Jyrkinen

Bruntabby, n 22
Klass 2 - Europa Premier
Hona
EP GIC Scarborough Random
Äg: Sonja Gustavsson, JKK
HP, NOM-K
Svartsilverspotted, ns24
Klass 5 - Int. champion
Hona
IC Mumindalens Laki
Äg: Kristina Zimmermann ,DÄK
CAGCIB
Klass 9 - Öppen klass
Hona
Mumindalens Silver Gobi
Äg: Kristina Zimmermann ,DÄK
CAC

Dalälvskatten

Romme, 2005-09-24

Bruntabby, n22
Domare: Lone Lund
Klass 9 - Öppen klass
Hane
S*Hafvets Qvarn Dexter
Äg: Aurora Hafström, VRK
Ex 2
Palettens Calisto
Äg: Kerstin Sundberg, VRK
CAC, BIV
Klass 9 - Öppen klass
Hona
Palettens Cirkelina
Äg: Kerstin Sundberg, VRK
CAC
Blåspotted, a24
Domare: Lone Lund
Klass 12 - Ungdjur
Hane
Palettens Blue Veil
Äg: Kerstin Sundberg, VRK
Ex 1
Cremetigré, e 23
Domare: Lone Lund
Klass 9 - Öppen klass
Hane
S*Silverblommans Bumble-Bee
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC
Cremespotted, e 24
Domare: Lone Lund
Klass 9 - Öppen klass
Hona
S*Silverblommans Honeysuckle
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC , Champion
Svartsilverspotted, ns 24
Domare: Jannick Renault
Klass 5 - Int. Champion
Hane
IC Mumindalens Silver Slurp
Äg: Lars Madej, UK
CAGCIB, BIV, NOM
Klass 5 - Int. Champion
Hona
IC Mumindalens Laki
Äg: Kristina Zimmermann, DÄK
CAGCIB
Klass 9 - Öppen klass
Hona
Mumindalens Silver Gobi
Äg: Kristina Zimmermann, DÄK
CAC, Champion
Klass 12 - Ungdjur
Hane
Mumindalens Pablo
Äg: Kristina Zimmermann, DÄK
Ex1
Rödsilverspotted, ds24
Domare: Lone Lund
Klass 9 - Öppen klass
Hane
S*Silverblommans Early Sunrise
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC
Röd-bicolour, d 03
Domare: Lone Lund
Klass 9 - Öppen klass
Hane
S*Silverblommans Moondance
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC, Champion

Dalälvskatten

Romme, 2005-09-25

Svartsköldpadd, f
Domare: Francoise Milcent
Klass 11 - Junior
Hona
S*Rosmeggen's Oroya Sting
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 1
Rödspotted, d24
Domare: Francoise Milcent
Klass 5 - Int. Champion
Hona
IC S*Silverblommans A Poppy
Äg: Monika Bohak, VRK
Ex 2, Senior-2
IC S*Silverblommans Myntha
Äg: Monika Bohak, VRK
CAGCIB
Klass 9 - Öppen klass
Hona
S*Rosmeggen's Rosa Mundi
Äg: Monika Bohak, VRK
CAC, BIV, Champion
Svartsilverspotted, ns 24
Domare: Francoise Milcent
Klass 5 - Int. Champion
Hane
IC Mumindalens Silver Slurp
Äg: Lars Madej, UK
CAGCIB

 

 

       
Home

© Européringen

Valid HTML 4.0!