Utställningsresultat 2009

Innehåll:

Utställningskalendarium

Utställningsresultat:

Utställningar 2001
Utställningar 2002
Utställningar 2003
Utställningar 2004
Utställningar 2005
Utställningar 2006
Utställningar 2007
Utställningar 2008
Utställningar 2009
januari - mars
april - juni
juli-september
oktober-december:
• Föreningen Mästerkatten,
   Hässleholm, 3 oktober
• Föreningen Mästerkatten,
   Hässleholm, 4 oktober
• Billingebygdens Kattklubb,
   Tibro, 11 oktober
• World Winner,
   St. Gallen, Schweiz, 24-25 oktober
• Stockholms Kattklubb,
   Stockholm, 8 november
• Birka Kattklubb,
   Nacka Strand, 28 november
• Birka Kattklubb,
   Nacka Strand, 29 november
• Föreningen Ädelkatten,
   Göteborg, 12 december
• Föreningen Ädelkatten,
   Göteborg, 13 december

 

Föreningen Mästerkatten

Hässleholm, 2009-10-03
Domare: Glenn Sjöbom

Svartsköldpadd, f
Klass 1 - Supreme Champion
hona
EC S*Tovik´s Mirr-Anda Tottis
Äg: Eva Kjällsdotter, RHK
HP


Föreningen Mästerkatten

Hässleholm, 2009-10-04
Domare: Laura Burani

Svartsköldpadd, f
Klass 1 - Supreme Champion
hona
EC S*Tovik´s Mirr-Anda Tottis
Äg: Eva Kjällsdotter, RHK
HP


Billingebygdens Kattklubb

Tibro, 2009-10-11
Domare: Eiwor Andersson

Bruntabby, n 22
Klass 11 - Junior
Hane
S*Som Hund & Katt Fyris
Äg: Ulrika Sörlid, VRK
Ex1, NOM, BIS


World Winner

St. Gallen, Schweiz, 2009-10-24-25
Domare: Louis Coste - n02
Luigi Comorio - n22, ns24
Stephe Bruin - as22

Bruntabby, n 22
Klass 9 - Öppen klass
hona
Pet Heaven's Daphne Duck
Äg: Claus & Susanne Wehnert, Danmark
CAC

Blåsilvertabby, as 22
Klass 5 - Internationell Champion
Hona
S*Lusali's Pussy Galore
Äg: Claus & Susanne Wehnert, Danmark
CAGCIB

Klass 12 - Ungdjur
Hona
Wehnert's Mistral
Äg: Claus & Susanne Wehnert, Danmark
Ex1

Svartsilverspotted, ns24
Klass 4 - Grand Internationell Premier
Hane
GIP&EC; Mumindalens Silver Slurp
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
CAPS, NOM

Svartvit-harlekin, n 02
Klass 6 - Internationell Premier
Hane
Borsalino
Äg: Jan Horácek, Tjecken
CAGCIB


Stockholms Kattklubb

Stockholm, 2009-11-08
Domare: Fabio Brambilla

Bruntabby, n 22
Klass 1 - Supreme Champion
Hane
EC Scarborough Voodoo Jagannatha
Äg: Ann-Theres & Kjell Hallgren, JKK
HP, BIV

Klass 9 - Öppen klass
Hane
S*Som Hund & Katt Fyris
Äg: Ulrika Sörlid, VRK
CAC

Klass 11 - Junior
Hona
S*Hafvets Qvarn Jakaranda
Äg: Aurora Hafström, VRK
Ex1

Svartsmoke, ns
Klass 3 - Grand Internationell Champion
Hona
GIC S*PrinsHatts Zambra
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
CACS


Birka Kattklubb

Nacka Strand, 2009-11-28
Domare: Alexey Shchukin - ns, ns24, fs23
Elisabeth Raab-Alvarsson - n, n22, n24, d22

Svart, n
Klass 11 - Junior
Hane
S*Sommarängens Minnesota
Äg: Maria & Morgan Edman, VRK
Ex1

Hona
S*Sommarängens Magie Noire
Äg: Maria & Morgan Edman, VRK
Ex1

Svartsmoke, ns
Klass 8 - Premier
Hona
PR S*Singastens Floreffe
Äg: Pernilla Gürbüz, UK
CAPIB, NOM

Klass 10 - Kastratklass
Hona
S*Singastens Quintine
Äg: Harald Wiroth & Victorine Hancock, UK
CAP

Klass 3 - Grand Internationell Champion
Hona
GIC S*PrinsHatts Zambra
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
CACS, Supreme Champion

Klass 5 - Internationell Champion
Hona
IC S*Singastens Freja
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
CAGCIB

Bruntabby, n 22
Klass 1 - Supreme Champion
Hane
EC Finnvedens Tokai, DSM
Äg: Eva & Weine Johansson, DK
HP, BIV, NOM

EC Scarborough Voodoo Jagannatha
Äg: Ann-Theres & Kjell Hallgren, JKK
HP

Klass 7 - Champion
Hona
CH S*Sommarängens Malva
Äg: Maria & Morgan Edman, VRK
CACIB

Klass 11 - Junior
Hane
S*Sommarängens Maximilian
Äg: Maria & Morgan Edman, VRK
Ex1

Brunspotted, n 24
Klass 11 - Junior
Hona
S*Sommarängens Mindy
Äg: Maria & Morgan Edman, VRK
Ex1

Rödtabby, d 22
Klass 4 - Grand Internationell Premier
Hane
GIP S*Sommarängens Mortimer
Äg: Maria & Morgan Edman, VRK
Ex1- Ej cert

Svartsilverspotted, ns24
Klass 4 - Grand Internationell Premier
Hane
GIP&EC; Mumindalens Silver Slurp
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
CAPS, Supreme Premier, NOM

Klass 11 - Junior
Hane
S*Singastens Amedei
Äg: Pernilla Gürbüz, UK
Ex1

Svartsköldpaddsilvertigré, fs 23
Klass 11 - Junior
Hona
FIN*FollowMe Might Be Hope
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
Ex1

Senior
Klass 15a - Senior
Hane
EC Finnvedens Tokai, DSM
Äg: Eva & Weine Johansson, DK
1

Avelsklass
Klass 16 - Avelshona
CH S*Sommarängens Malva
Äg: Maria & Morgan Edman, VRK
2:a

GIC S*PrinsHatts Zambra
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
BIS-Avelshona

Uppfödarklass
Klass 17- uppfödning
S*Sommarängens
Äg: Maria & Morgan Edman, VRK
2:a

 

Birka Kattklubb

Nacka Strand, 2009-11-29
Domare: Alexey Shchukin - n22, n24
Luigi Comorio - ns, ns22, ns24, fs23

Svartsmoke, ns
Klass 8 - Premier
Hona
PR S*Singastens Floreffe
Äg: Pernilla Gürbüz, UK
CAPIB

Klass 1 - Supreme Champion
Hona
SC S*PrinsHatts Zambra
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
HP

Klass 5 - Internationell Champion
Hona
IC S*Singastens Freja
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
Ex1 - Ej cert

Bruntabby, n 22
Klass 1 - Supreme Champion
Hane
EC Scarborough Voodoo Jagannatha
Äg: Ann-Theres & Kjell Hallgren, JKK
HP, BIV

Klass 5 - Internationell Champion
Hona
IC Mumindalens Paradox
Äg: Kristina Zimmermann, DÄK
CAGCIB

Klass 11 - Junior
Hona
S*Havets Qvarn Jakaranda
Äg: Aurora Hafström, VRK
Ex2

S*Singastens Valrhona
Äg: Maj-Britt Granath, UK
Ex1

Brunspotted, n 24
Klass 11 - Junior
Hona
S*Singastens Althaea
Äg: Suzanne Poznanska & Joakim Elfgren, UK
Ex1

Svartsilvertabby, ns 22
Klass 7 - Champion
Hane
CH S*Singastens Rodenbach
Äg: Lars & Agnieszka Madej &
Margaretha Zetterling, UK
CACIB

Klass 11 - Junior
Hane
Mumindalens Pinus Junior
Äg:Kristina Zimmermann, DÄK
Ex1, NOM

Svartsilverspotted, ns24
Klass 2 - Supreme Premier
Hane
SP&EC; Mumindalens Silver Slurp
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
HP, NOM

Klass 11 - Junior
Hane
S*Singastens Amedei
Äg: Pernilla Gürbüz, UK
Ex1

Svartsköldpaddsilvertigré, fs 23
Klass 11 - Junior
Hona
FIN*FollowMe Might Be Hope
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
Ex1

Avelsklass
Klass 16 - Avelshona
IC S*Singastens Freja
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
BIS-Avelshona

SC S*PrinsHatts Zambra
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
2:a

Uppfödarklass
Klass 17- uppfödning
S*ingastens
Äg: Lars & Agnieszka Madej, UK
BIS-Uppfödning


Föreningen Ädelkatten

Göteborg, 2009-12-12
Domare: Stephe Bruin
Luigi Comorio - senior

Bruntabby, n 22
Klass 1 - Supreme Champion
Hane
EC Finnvedens Tokai, DSM
Äg: Eva & Weine Johansson, DK
HP, NOM

Rödtabby, d 22
Klass 4 - Grand Internationell Premier
Hane
GIP&CH S*Kjällan´s Donatello
Äg: Eva Kjällsdotter, RHK
CAPS

Senior
Klass 15a - Senior
Hane
EC Finnvedens Tokai, DSM
Äg: Eva & Weine Johansson, DK
2


Föreningen Ädelkatten

Göteborg, 2009-12-13
Domare: Marianne Roth
Lone Lund - senior

Svartsmoke, ns
Klass 10 - Kastratklass
Hane
S*Singastens Maredsous
Äg: Karin Eriksson & Mattias Karlsson, UK
CAP, Premier

S*Singastens Augustijn
Äg: Karin Eriksson & Mattias Karlsson, UK
Ex2

Bruntabby, n 22
Klass 1 - Supreme Champion
Hane
EC Finnvedens Tokai, DSM
Äg: Eva & Weine Johansson, DK
HP

Rödtabby, d 22
Klass 4 - Grand Internationell Premier
Hane
GIP&CH S*Kjällan´s Donatello
Äg: Eva Kjällsdotter, RHK
CAPS, NOM

Senior
Klass 15a - Senior
Hane
EC Finnvedens Tokai, DSM
Äg: Eva & Weine Johansson, DK
1, BIS

 

Home

© Européringen

Valid HTML 4.0!